Ako na to: zelené smoothies

Keď som vás, milí  priatelia, vyzvala v jednom newsletteri k tomu, aby ste mi posielali otázky, na ktoré by ste radi dostali odpovede, nevedela som, že vás najviac bude zaujímať moje vitariánske stravovanie. Mnohí sa pýtate, čo vlastne jedávam, čo mám zo živej stavy najradšej, či mi nechýba varená strava, atď. Preto by som dnes rada opísala jedno moje najobľúbenejšie jedlo: zelený koktejl plný zdravia.

Zelené smoothies som objavila na viacerých amerických stránkach venujúcich sa zdravej strave. Moja zvedavosť ma okamžite viedla do potravín zháňať niečo veľmi tmavozelené. Čím sú totiž listy a zelenina tmavšia, tým obsahujú viac chlorofylu a iných živín potrebných pre naše zdravie.

Objavila som mladé špenátové listy a tie sa odvtedy stali najčastejším základom mojej dennej dávky vitamínov, minerálov, aminokyselín a enzýmov. Znie to zvláštne, keď si predstavíte, že máte vypiť nápoj zložený hlavne z listov, ale chuť väčšiny smooties si musíte zamilovať. Je pravda, že niektoré moje pokusy boli skutočne nepožívateľné a skončili v záchodovej mise. :)  Ale časom som sa naučila, čo chutí dobre a čo nie.

Smoothie_zmes

Pamätám si moju nekonečnú radosť, keď som prvý krát objavila tú správnu kombináciu. Žiarila som šťastím a skákala od radosti. Časom som zistila, že vďaka zeleným smooties sa cítim plná sily, energie a radosti. Nemám žiadne chute na nezdravé ani na varené jedlá. Keď sa výnimočne stane, že nemám možnosť si denne spraviť svoj milovaný nápoj, začnú ma prepadávať mlsné chúťky. Vysvetľujem si to tým, že mi vtedy pravdepodobne chýbajú nejaké živiny a preto telo začne po niečom ďalšom túžiť.

smootie

A aký je môj najobľúbenejší „geen smoothie“ recept?

cca 125 g čerstvých špenátových listov
1-2 zrelé banány
cca 100 g mrazených jahôd (alebo lesná zmes)
1 dcl vody
ľad

Zmes mixujem v mixéri. Používam obyčajný kuchynský mixér  zn.Kenwood i keď tajne túžim po Vitamixe. Pravda ale je, že i Kenwood spraví svoju službu výborne a rozmixuje všetko takmer do hladka. Vždy spravím dve 1-minútové mixovania za sebou a výsledok je krásne hladké smoothie.

Všetkým odporúčam vyskúšať na vlastnom tele úžasné účinky tohto zeleného elixíru. Verím, že budete rovnako nadšený ako ja. A ak máte vlastné skúsenosti so zelenými smooties, napíšte prosím do komentára pod článkom. Budem sa tešiť na vaše reakcie. :)

Social tagging: > >

3 Responses to Ako na to: zelené smoothies

  1. Anna Chválová píše:

    Ahoj, geen smoothie pijem každý deň, ja si pridávam brokolicu, valeriánu, stonkový zeler a semiačka, hlavne ľanové, chie, konopné. Tesne pred mixovaným ostatných surovín ich v mixery rozmixujem . Tak si pripravím sýtejší nápoj, neviem či to môžem kombinovať, ale mi to chytí.

Pridajte komentár

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: