Stretnutie s kópiou

Dnes sa mi stala taká vec: zákazníčka ma upozornila, že v ponuke jedného predajcu na Fleri zahliadla obrázok silno pripomínajúci môj portrétik. Dvojníčka mojej Anji s Mufom je tam predávaná za 1.885 Kč. Táto pani zatiaľ nepredala ešte žiadne kopírované diela – aspoň pod nickom Delfa4 nie. Dúfam, že tie ostatné ponúkané obrazy už sú jej skutočnou tvorbou.

Pani kopíruje Pupa Art

Pani na Fleri kopíruje Pupa Art

Som vďačná milej zákazníčke za upozornenie. Myslím, že je to dôkaz fungovania zákona spätného účinku. Ja som totiž sama takýmto strážcom autorstva. Už niekoľko krát som písala pravým autorom s odkazom na ich kopírované dielo. Teraz sa mi to asi vrátilo. :)
Internet je na jednej strane pre umelcov hrozbou: ktokoľvek môže ukradnúť obrázok nájdený na nete. Veď predsa „keď je to na internete, tak sa to môže“. Na druhej strane, čím viac je autor známy, tým viac má na webe priateľských ochrancov autorského zákona a tým rýchlejšie môže byť opičiaci tiež-umelec odhalený.

Originál obraz od Pupa Art

Originál obraz od Pupa Art: Anja s Mufom

Nahlásila som administrátorovi Fleru porušenie pravidiel a teraz čakám. Som zvedavá ako zareaguje, pretože už som niečo podobné s Flerom riešila, ale bez výsledku. Vtedy sa im to vôbec nezdalo ako kopírovanie. Nakoniec som to vyriešila k mojej spokojnosti výmenou názorov s predajkyňou – umelkyňou. Stačili na to moje dva stručné, profesionálne a pritom milé e-maily. Myslím, že i vďaka tejto našej spoločnej virtuálnej skúsenosti si dotyčná začala hľadať vlastný smer. Teraz už naozaj tvorí. Nekopíruje.

Tvorme a buďme sami sebou!

Pekný deň prajem.

 

Social tagging:

Pridajte komentár

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: