Tvorenie bábik je pre mňa modlitbou bez slov

V dnešnom SME ŽENY (príloha denníka SME) sa nachádza mini článoček o Pupa Art. A predstavte si, kto hovorí o svojej veselej značke ihneď vedľa mňa? Je to Mariannka Fajnorová (Lovely Little Something), s ktorou som sa v minulosti už stretla (a rada) pri  nahrávaní Sashe videa zo série Ako to robíš. Aká milá náhoda. :)    

sme-zeny-kreativne

*rozhovor sme zeny

A keďže ten rozhovor pre Sme Ženy bol pôvodne trochu dlhší, tak ho tu uverejňujem celý – necenzúrovaný. :)

*

Ako dlho už tvoríte? Pamätáte si ešte svoju prvú bábiku? Kedy vás tvorba „chytila“? 

Kreatívnym činnostiam sa venujem úplne odmalička. Striedala som rôzne techniky a materiály, ale základným motívom u mňa vždy boli bábiky. Šité, modelované, papierové, maľované… Už od detstva som si vytvárala svoje svety. Moja fantázia, zvedavosť a tvorivosť nikdy nenechali priestor nude.

Z detstva si najviac pamätám na moje dokonalé domčeky pre bábiky zo škatúľ od topánok, ktoré obývali papierové bábiky s dlhými vlasmi a veľkými očami. Ľutujem, že mi žiadne z tej doby neostali, pretože to boli určite predchodkyne mojich dnešných Pupa Art dievčatiek. :)

Čomu ste sa venovali predtým – akému povolaniu?

Vystriedala som niekoľko povolaní, pričom iba asi rok som bola zamestnaná a to v špedícii. Potom už ako živnostníčka som učila deti angličtinu, pomáhala manželovi v jeho projekčnom ateliéri či šila bytové doplnky v spolupráci s jednou ostravskou výtvarníčkou. Vyrábala som aj vlastné látkové bábiky  a dodávala som ich do rôznych kamenných obchodov na Slovensku i v Čechách. Neskôr ma túžba tvoriť a moja závislosť na čokoláde doviedla na niekoľko cukrárskych kurzov a začala som vyrábať úžasné handmade pralinky a horúcu čokoládu do čokoládovne mojej kamarátky.

Čokoládové obdobie v mojom živote prirodzene skončilo, keď prišlo naše tretie dieťatko. Moja kreativita sa znova nasmerovala na bábikách. Po mnohých rokoch som sa vrátila k maľovaniu a neskôr k vytváraniu rôznych milých drobností s motívmi mojich maľovaných dievčatiek. Značka Pupa Art vznikala počas materskej dovolenky. A vďaka Sashe.sk so začala ponúkať moje pupy svetu.

Neláka vás vrátiť sa k svojmu pôvodnému zamestnaniu? Dá sa výrobou zaujímavých vecičiek s obrázkami bábik uživiť?

Vyštudovala som marketing na City University, takže moje pôvodné povolanie môžem čiastočne vykonávať aj pri budovaní mojej značky. :)  V najbližšej dobe neplánujem meniť svoju prácu. Napĺňa ma a teší, že prinášam mojim zákazníčkam pozitívnu energiu, spomienky na čisté detstvo a pocit radosti a šťastia.

Myslím, že keď človek niečo robí úprimne, so srdcom, má jasnú predstavu ako chce prospievať ľuďom a aké sú jeho sny a keď vo svojom snažení trpezlivo zotrvá  dostatočne dlho, úspech sa musí dostaviť.

Pupa Art je dnes životaschopná značka, dokáže ma uživiť. Sú obdobia, keď je objednávok tak veľa, že vôbec nestíham a začínam vážne premýšľať o zamestankyni.

 Čo vás na tvorení najviac baví?

Milujem ten tvorivý kľud, keď v tichosti predo mnou vzniká bytôstka so svojim vlastným svetom – čistým, nežným, zasneným. Je to pre mňa sebavyjadrenie a súčasne modlitba bez slov. Priala by som všetkým ľuďom žiť tak, aby im práca bola vášňou. Pracovať a tvoriť s radosťou je jedným z najkrajších darov života.

 Kde hľadáte inšpiráciu? Sú vám predlohou reálne ženy, ktoré poznáte?

Inšpirácia prichádza v rôznych podobách. Môžu to byť moje deti, ženy či dievčatá, ktoré stretnem na ulici, fotografia v časopise, či film… Myslím, že hľadám večné dievčatko v tvárach žien akéhokoľvek veku. Inšpiruje ma tvár, ktorej z očí žiari úprimnosť a črty vyžarujú srdečnosť, nežnosť a čistotu. To hľadám aj v živote a to sa snažím zachytiť v mojich maľovaných portrétikoch.

Pomáhajú vám doma pri tvorení? Alebo len tým, že vás nechajú v pokoji tvoriť :)?

Pomáha mi najmä najmladšia dcérka. Má herňu v mojej pracovni, takže sme stále spolu. Aj keď jej pomoc niekedy nie je až tak nápomocná, snaha a radosť sa cení. :)

Mojou veľkou pomocou je môj manžel, ktorý mi vždy veril a podporoval ma v mojich tvorivých aktivitách, nech boli akokoľvek bláznivé a neuskutočniteľné. Som mu naozaj vďačná za všetko.

*

————————————————————————————–

Chcete sledovať tento blog? Pridajte sa tu:

 
 

 

Social tagging: > >

Pridajte komentár

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: