Žije ešte súcit?

“Majte súcit pre všetkých, koho stretnete, aj keď si to neprajú. Čo sa zdá byť domýšľavosť, neslušnosť alebo cynizmus je vždy signálom niečoho, čo žiadne uši počuli, žiadne oči videli. Neviete, aké vojny sa tam vo vnútri dejú. “ – Miller Williams

zije este sucit(photo credit: AmeliaKayPhotography)

Tá bola ale netaktná. – On je tak namyslený!  – Je veľmi pesimistická. – Nikdy nepoďakuje. –  On stále rozkazuje! – Je lakomá. – To je egoista!

Je vám to povedomé? Určite sme si už niečo podobné mysleli, povedali o druhých. No áno…  stáva sa… sem-tam… ;) Veľmi rýchlo sme hotoví s názorom na človeka, ktorý nespĺňa celkom naše predstavy, ktorý sa nechová tak ako sme čakali.

Je to jednoduché. Je to často prvá vec, ktorá nám napadne. Kritizovať. Odsúdiť. Zaškatuľkovať. Pozeráme sa na druhého našimi očami a všetko nám je tak jasné!

Ale zamysleli sme sa v tej chvíli nad tým, že PREČO? Čo je príčinou jej / jeho chovania? Viem, že asi na skutočné prečo neprídeme a ani to nie je myslím vždy potrebné. Je ale nutné si uvedomiť, že každý človek sa nachádza na určitom stupni svojho vývoja a chová sa podľa toho. Navyše, každý človek sa v každej chvíli nachádza v konkrétnom citovom i fyzickom rozpoložení.

Keď je na nás niekto nepríjemný pravdepodobne to v danej chvíli nezvláda lepšie. Kto za to môže? Jeho rodičia, partner, zamestnávateľ? Málo lásky, sebadôvery, duchovnej snahy, trpezlivosti?

To nemôžeme vedieť!

A niektoré utajené prečo môže byť tak veľmi bolestivé… smutné…

Nebolo by lepšie namiesto odsúdenia, poslať trochu dobrej energie?

Zapriať Svetlo. Precítiť modlitbu. Usmiať sa. Podať láskavú ruku.

…aj keby to malo byť len v duchu.

Ako hovorí i Dalai Lama: “Môj odkaz je cvičiť sa v súcite, láske a dobrotivosti – je to veľmi užitočné v každodennom živote a dôležité pre celé ľudstvo.“

————————————————————————————–

Chcete sledovať tento blog? Pridajte sa tu:

 
 

 

Social tagging: >

Pridajte komentár

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: